Foto: hobbygarten.com
Dunja zri od oktobra do decembra i prava je riznica korisnih materija, koja potiče iz jugozapadne Azije, a u stara vremena smatrala se znakom plodnosti i simbolom ljubavi i sreće. Dunja voćka jeseni prava je vitaminska bomba, osim minimalne količine kalorija i masti bogata je proteinima, ugljenim hidratima, dijetalnim vlaknima. Od vitamina najviše ima vitamina C, veliku količinu karotena, provitamina A, vitamina B1 i B2 kao i nijacina. Bogata je bakrom, kalijumom , kalcijumom, magnezijumom, natrijumom, gvožđem, sumporom, hlorom.
Sjemenke dunje sadrže veliku količinu ulja, masti, tanin, pektin, šećerima, jabučnom kiselinom… Dunja je veoma ljekovito voće zbog raznovrsnosti vitamina, masti, ulja. Kod dunje je sve ljekovito i plod i list i sjeme, a posebno sok i sirup, zahvaljujući taninu povoljno djeluje na rad crijeva i sprečava infektivne bolesti. Dunjin sok ukuvan sa istom količinom šećera liječi kašalj, astmu i akutnu dijareju. Pečena ili kuvana dunja preporučuje se kodupale želudačne i crijevne sluzokože ali i za liječenje anemije. Čaj od cvjetova dunje pomaže u smirivanju kašlja, a čaj od sjemenki deluje umirujuće, otklanja nesanicu kao i neprijatan zadah. Ne konzumiraju se sirove ali zato mogu da se kuvaju kao kompot, da pravite žele i poznata po tome sto se pravi i kitnikez, marmelada i voćna kašica. Dobro se slaže sa pečenim mesom, piletinom, junetinom, mesom divljači, pačijim mesom.
Francuzi vjekovima prave sir od dunja, koji se priprema tako što se uzme dva kilograma dunja kuva sa korom dok potpuni ne omekša. Kada se ohlade, isijeku se na komadiće i propasiraju. Dobijena masa se izmjeri, da bi se dodala prava količina šećera na kilogram i po pirea od dunja dodaje se klogram šećera. Sve se ponovo kuva na laganoj vatri 45 minuta iz neprestano miješanje. Odmah po kuvanju sir od dunja se sipa u odgovarajuću tepsiju, plitku staklenu ili u posudice. Kada se ohladi poslasticu treba isjeći na kocke, uvaljati u prah šećer i staviti na tamno i suvo mesto da stoji. Ovaj sir snažan je izvor energije, a može se uzimati i kao lijek za poboljšanje varenja.
Nije preporučljiv jedino dijabetičarima i gojaznim osobama.
Za lice bez bora i lepo njegovane usne narodna medicina preporučuje sjemenke dunje. Preparat se pravi tako što se jedna kašičica sjemenki sitno isjecka, a zatim istuca u avanu i pelije sa dve kašičice proključale vode. Dobro promiješana smesa ostavi se da odstoji deset minuta i njome se mažu ispucale usne i mjesta na licu sa izraženim borama. Da bi se postigao najbolji efekat terapija mora da bude redovna i dugotrajna.
Protiv bora može se pripremiti i dunjin losion. Za ovaj preparat potrebno je 200gr kora od dunje koje se drže dve nedjelje u tri decilitra jače rakije, po mogućstvu komovice. Posle toga rakija se procijedi, sipa u tri bočice i hermetički zatvori. Pripremljenim losionom djelovi lica sa borama mažu se dva puta dnevno, vi odlučite kad.
Izvor: zdravlje-bilje.com